Lična pokretljivost i nezavisnost su naše pravo

Naša prava se poštuju tek kad imamo pomagala i usluge koja nam omogućavaju ličnu pokretljivost i nezavisnost.

Slika Amne Alispahić povodom priče i videa o pomagalima u pkviru kampanje #PonosniNaSebe, 30. novembar 2016.Osoba sa invaliditetom počinje da se susreće sa preprekama onog trenutka kada napusti svoja ''''četiri zida'''', odnosno unutrašnjost doma ili sigurnost porodice, i to ako su ta četiri zida prilagođena pojedincu. Tada invaliditet dolazi do punog izražaja jer okolina postavlja prepreke i osobu sa invaliditetom čini nesamostalnom, onemogućenom da djeluje.
Upravo tu dolazimo do značaja ortopedskih i asistivnih pomagala, te različitih tehnologija, čija je uloga da budu odskočna daska ravnopravnosti i alat jednakih mogućnosti za osobe sa invaliditetom.
Različita pomagala imaju, po svojoj prirodi, funkciju da olakšaju pokretljivost, odnosno kretanje u najužem smislu te riječi. To znači da se korisnici kolica, različitih vrsta hodalica, štaka ili bijelih štapova, zaista mogu samostalno kretati i mogu birati gdje i kako će stići, ako imaju pomenuta pomagala.
No u širem smislu, pravo na pokretljivost i nezavisnost, ne znači samo mogućnost pukog fizičkog kretanja, već i djelovanja prema okolini, a dovodi u epicentar dešavanja i mnoga druga pomagala – od slušnih aparata koji podržavaju samostalnost na način da osoba koja ne čuje u svakom trenutku u kojem izađe na ulicu može ostvariti adekvatnu interakciju sa drugima u svojoj okolini, do različitih načina signalizacije na kućnim aparatima kako bismo, kao slijepa osoba, u svakom trenutku znali u kojoj fazi je neki proces koji smo započeli.
Pravo na ličnu pokretljivost i nezavisnost uključuje i pristupačnost različitih tehnologija, poput različitih programa i prilagođavanja kako bi osobe sa senzornim oštećenjima mogle da koriste, primjera radi, mobilne telefone. To znači da, u svakom trenutku, osoba sa invaliditetom može, na sebi prilagođen način, komunicirati putem uređaja, odnosno učestvovati u svemu što rade i osobe bez invaliditeta, na način da je takođe učesnik, ali i kreator procesa. Budimo slikoviti, mnogo je lakše da osoba koja ne vidi zbog postojanja različitih govornih programa na telefonu ili kompjuteru sama može da se javi na telefon, sama može da čita ili uči kad hoće i šta hoće nego da zavisi od nekoga ko može, a ne mora biti u blizini i raspoložen da pomogne.
Pravo na jednake mogućnosti često ostaje u sjeni pomagala koje ne zadovoljava sve uslove za nezavisan život osoba sa invaliditetom. Neke osobe sa invaliditetom, koje bi se željele baviti sportom, u običnim, tzv. sobnim ili kućnim kolicima, ne mogu na isti način izaći na sportski teren kao što bi to mogli u sportskim kolicima, koja imaju drugačije karakteristike. Ako imate tešku, teško podesivu ili veoma krutu hodalicu, moći ćete je koristiti tek ako se ''''uklapate'''' u ciljnu grupu za koju je napravljena. Ako vam je neophodan toplomjer za mjerenje temperature, a osoba ste koja ima oštećenje vida, biće vam pristupačan samo ukoliko ima govorni mehanizam ili ako vam budilica daje svjetlosni i vibrirajući signal kako bi vas, kao gluhu osobu, probudila na vrijeme.
Kvalitet pomagala ne može i ne smije imati jednu jedinu odrednicu, cijenu, i isto kao što univerzalna veličina odjeće ne može jednako odgovarati svima, tako i pomagalo mora da odgovara potrebi koju osoba sa invaliditetom ima. Državni i društveni mehanizmi podrške različitim ranjivim kategorijama moraju biti dostupni u mjeri u kojoj im trebaju, jer neko će imati potrebu samo za ortopedskim ulošcima, a neko za kolicima i asistencijom uporedo ili bijelim štapom i čitačem teksta na kompjuteru. I naravno, korištenje svih ovih pomagala ne isključuje potrebu za ličnim asistentom ili asistentom u nastavi čiji je osnovni zadatak da, poštujući mogućnosti osobe sa invaliditetom, te principe stručnog rada sa osobama sa invaliditetom, unapređuje samostalnost i kvalitet života osobe sa invaliditetom. Samo uz sve ovo mi imamo jednake mogućnosti za ravnopravno učešće u društvu.


Sve video snimke za kampanju možete naći na youtub kanalu PonosniNaSebe na sljedećem linku:

https://www.youtube.com/channel/UChMuKkEaAdxt1iTQj-6ywcg?disable_polymer=true 

Priča o adekvatnim pomagalima za osobe s invaliditetom nastala je u okviru kampanje #PonosniNaSebe, koju u periodu april - decembar 2016. godine provodi organizacija MyRight u saradnji sa pet koalicija organizacija osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

Ana Kotur za MyRight

Austrian Development Cooperation i Light for the World su finansirali izradu ove web stranice With funding from Austrian Development Cooperation Light for the World