Osobe s invaliditetom žele prije svega da se tretiraju s poštovanjem

Slika povodom Kodeska za medije Neoala, nasto na primjeru MyRight BiH kodeksa za medije, 28. februar 2017.U moru problema sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom u našoj zemlji, u dosta slučajeva, način kako ih drugi oslovljavaju mnogima je manje važno. Ali baš to kako oslovljavamo druge osobe i kako se ophodimo prema njima dokaz je našeg poštovanja. Vođeni porukom „Kako me oslovljavaš tako me doživljavaš" koja je bila nit vodilja prilikom nastanka našeg Kodeksa o načinu predstavljanja osoba s invaliditetom u medijima, htjeli smo da od početka postavimo stvari na svoje mjesto.

Izuzetno nam je drago da je naš Kodeks o načinu predstavljanja osoba s invaliditetom u medijima poslužio kao primjer na osnovu kojeg su organizacije osoba sa invaliditetom u Nepalu, koje su takođe dio programa MyRight, izradile svoj Kodeks za medije o prijateljskom ophođenju prema osobama sa invaliditetom, te je isti odobren od strane Vijeća za  štampu Nepala, Federacije novinara Nepala kao i od drugih organizacija osoba sa invaliditetom.

Ovo je ujedno i priznanje Koalicijama organizacija osoba sa invaliditetom u BiH u kojima se provodi program MyRight da su na pravom putu i da Kodeks, koji je nastao zajedničkim radom, služi kao inspiracija drugim organizacijama osoba sa invaliditetom van granica naše zemlje.

Kodeks o načinu predstavljanja osoba s invaliditetom u medijima možete naći na: http://myright.ba/osobe-s-invaliditetom-u-medijima

Kodeks za medije o prijateljskom ophođenju prema osobama sa invaliditetom (Nepal) na engleskom jeziku možete naći ovdje




Austrian Development Cooperation i Light for the World su finansirali izradu ove web stranice With funding from Austrian Development Cooperation Light for the World